Γκέλες για Σοσιεδάδ και Βιγιαρεάλ, διπλό στην Παμπλόνα η Μπέτις

Έπεσε από την κορυφή της La Liga η Σοσιεδάδ, ισοπαλία και για τη Βιγιαρεάλ, νίκησε μετά από τρεις σερί ήττες η Μπέτις

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της La Liga, η Σοσιεδάδ άφησε βαθμούς στην έδρα της Αλαβές, όπως και η Βιγιαρεάλ κόντρα στην Ελτσε. Ισοπαλία με αρκετά γκολ στο ματς της Γρανάδα με τη Ουέσκα, ενώ επέστρεψε στις επιτυχίες η Μπέτις.

Αλαβές- Σοσιεδάδ 0-0

Η Σοσιεδάδ υπέπεσε σε 4η σερί ισοπαλία, αυτή τη φορά στο «Μεντιθορόθα» κόντρα στη Αλαβές (0-0).

Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν τη νίκη για να βρεθούν εκ νέου πάνω από την (πρωτοπόρο) Ατλέτικο Μαδρίτης, έστω με δύο παιχνίδια περισσότερα, αλλά δεν βρέθηκαν σε καλό βράδυ και ας έπαιζαν με παίκτη περισσότερο από το 61ο λεπτό, μετά την αποβολή του Μπατάλια.

Πλέον η βασκική ομάδα είναι στην 2η θέση με 25β και στο -1 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης, ενώ η Αλαβές είναι στην 11η θέση με 14β.

Βιγιαρεάλ- Έλτσε 0-0

Ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0) παραχώρησε η Βιγιαρεάλ στην Έλτσε στο στάδιο Ντε Λα Κεράμικα.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» είχε αρκετές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Πάου Τόρες στο 88΄, αλλά δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των νεοφώτιστων και έχασε έδαφος στη μάχη της κορυφής, αν και παραμένει στην τρίτη θέση.

Οσασούνα- Μπέτις 0-2

Η Μπέτις ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη στην Παμπλόνα επί της Οσασούνα με 0-2, για την 12η αγωνιστική της Primera Division.

Μετά από τρεις ήττες (5-2 από την Μπαρτσελόνα, 4-0 από την Μπιλμπάο και 0-2 από την Εϊμπάρ), η Μπέτις επέστρεψε στις νίκες. Τα γκολ της ομάδας της Ανδαλουσίας σημείωσαν ο Μπόρχα Ιγκλέσιας που άνοιξε το σκορ στο 76΄ και ο Μιράντα ο οποίος έγραψε το τελικό 0-2 στις καθυστερήσεις.

Πλέον η Μπέτις βρίσκεται στην 8η θέση με 15β, ενώ η Οσασούνα στην 18η θέση με 11β.

Γρανάδα- Ουέσκα 3-3

Η ουραγός της βαθμολογίας, Ουέσκα, λίγο έλειψε να φθάσει στη μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα της Γρανάδα, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν από 1-3 σε 3-3 και να μοιραστούν τον βαθμό της ισοπαλίας. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ  αγνοεί τη νίκη για 5η σερί αγωνιστική στη La Liga.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ρίκο στο 21′. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 43ο λεπτό με τον Σουάρες, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τα γκολ των Γκαρσία (49′) και Οκαζάκι (82′). Η Γρανάδα στα τελευταία λεπτά πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλη άμυνα και κατάφερε στα τελευταία λεπτά ν’ αποφύγει την ήττα με τα τέρματα των Μολίνα (88′) και Σάντσες (90′).

Βασικός σε όλο τον αγώνα για την Ουέσκα αγωνίστηκε ο Δημήτρης Σιόβας.