Προσγειώθηκε “ανώμαλα” η Ατλέτικο, με νίκη συνέχισε η Βιγιαρεάλ

Χάρισε βαθμούς στη νεοφώτιστη Ουέσκα η Ατλέτικο Μαδρίτης, επιστροφή στις νίκες για τη Βιγιαρεάλ.

“Ανώμαλη” ήταν η προσγείωση της Ατλέτικο Μαδρίτης στην έδρα της νεοφώτιστης Ουέσκα με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0. Οι “ροχιμπλάνκος έκαναν ελάχιστες φάσεις και κατάφεραν να χάσουν τους πρώτους βαθμούς της σεζόν μόλις στη 2η αγωνιστική της LaLiga.

Η “εξάρα” της προηγούμενης αγωνιστικής δεν έφτανε για τους Μαδριλένους, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της ομάδας του Δημήτρη Σιόβα.

Παρά το ότι ο Σουάρες  ξεκίνησε βασικός αντί του Ντιέγκο Κόστα, η Ατλέτικο δεν είχε την ευκολία να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, έχοντας μόλις δύο τελικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Μετά την ανάπαυλα, με εξαίρεση ένα πολύ καλό σουτ του Γιορέντε δεν πλησίασε ξανά το γκολ.

Έτσι, έφτασε τους 4 βαθμούς, την ώρα που οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 3.

Ουέσκα (Μίτσελ): Φερνάντεθ, Λόπεθ (72′ Σίλβα), Πουλίδο, Σιόβας, Γκαλάν, Σεοάνε, Μοσκέρα, Ρίκο (82′ Κάρλος), Γκαρθία (69′ Οντιβέρος), Φερέιρο (82′ Γκόμεθ), Οκαζάκι (70′ Μιρ)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Τρίπιερ, Φελίπε, Ερμόσο, Λόντι, Τόμας, Σαούλ (75′ Κόκε), Γιορέντε (61′ Καράσκο), Βιτόλο (46′ Κορέα), Φέλιξ, Σουάρες (62′ Κόστα)

Βιγιαρεάλ – Αλαβές 3-1

Στο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Βιγιαρεάλ “καθάρισε” χωρίς δυσκολία την Αλαβες με 3-1 στο στάδιο ντε λα Κεράμικα.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Αλκάθερ στο 13’, ενώ στο 35’ ο Μέντες ισοφάρισε για την Αλαβές. Πριν την ανάπαυλα ο Μορένο (45’) έγραψε το 2-1 από την άσπρη βούλα, ωστόσο το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Αλκάθερ με δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Τα κίτρινα υποβρύχια είχαν απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αλκάθερ ο οποίος έφτασε τα 50 γκολ στην καριέρα του. Με αυτή την νίκη η Βιγιαρεάλ έφτασε τους 7 βαθμούς.