Γιουβέντους-Μπολόνια: Νίκη 4αδας για τη Γιούβε

Ερχόμενη από την κατάκτηση του ιταλικού Σούπερ Καπ η Γιουβέντους ξεπέρασε και το εμπόδιο της Μπολόνια, για το πρωτάθλημα.

Ένα όμορφο μεσημέρι Κυριακής είχε η Γιουβέντους στο Τορίνο, καθώς επικράτησε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα της Μπολόνια με 2-0. Η Μεγάλη Κυρία μετά από 18 παιχνίδια (εκκρεμεί η αναμέτρηση με την Νάπολι), βρίσκεται στην 4η θέση του πρωταθλήματος με 36 βαθμούς και στο -7 από την πρωτοπόρο Μίλαν.

Από την άλλη πλευρά η Μπολόνια, είναι στην 13η θέση και τους 20 πόντους. Με μια απόσταση ασφαλείας 6 βαθμών από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η Γιουβέντους είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, βρίσκοντας γρήγορα το γκολ. Οι παίκτες του Πίρλο έχασαν αρκετές ευκαιρίες στην συνέχεια, καθώς θα μπορούσαν να κλείσουν το ημίχρονο ακόμη και με 4-0.

Το σκορ άνοιξε ο Αρτούρ στο 15ο λεπτό, με ωραίο τελείωμα, μετά από ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο. Στο 18′ η Γιούβε βγήκε στην κόντρα, ο Κουαδράδο έστρωσε στα αριστερά για τον Μπερναρντέσκι, που μπήκε στην περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 28′ χάθηκε μεγάλη διπλή ευκαιρία για το 2-0. Σουτ με το αριστερό από Ρονάλντο, έξω από την περιοχή, ο Σκορούπσκι έδιωξε στην δεξιά γωνία. Στην συνέχεια της φάσης η μπλα στρώθηκε στον Μπερναρντέσκι, που πλάσαρε αλλά ο Πολωνός τερματοφύλακας τον νίκησε με το πόδι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 32′ ήταν η σειρά του Κουαδράδο να βρεθεί μια ανάσα από το γκολ. Ο Κολομβιανός έκανε πανέμορφη κούρσα από το κέντρο με την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στον Σκορούπσκι αλλά αστόχησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπολόνια μπήκε καλύτερα, πίεσε και προσπάθησε να μπει στο ματς. Ωστόσο, μετά το 60′ η Γιουβέντους ανέβασε ρυθμό και καθάρισε την νίκη.

Η Μπολόνια είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει και μάλιστα με αυτογκόλ στο 48′. Μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Κουαδράδο στην προσπάθεια να διώξει με το κεφάλι, έκανε μια καρφωτή κεφαλιά προς την εστία του, αναγκάζοντας τον Σέζνι να διώξει ενστικτωδώς σε κόρνερ

Στο 59′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα καλή φάση, όταν ο Νικολά Σανσόν βγήκε χωρίς στο αριστερό άκρο της περιοχής, σούταρε δυνατά αλλά αστόχησε. Στο 60ο λεπτό ήταν σειρά της Γιούβε να απειλήσει με ΜακΚένι, αλλά το σουτ έδιωξε ο γκολκίπερ της Μπολόνια σε κόρνερ.

Τελικά ο Αμερικανός ήταν αυτός που σφράγισε το τρίποντο των “μπιανκονέρι”. Στο 71′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κουαδράδο, ο ΜακΚένι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 22 Ιανουαρίου

Μπενεβέντο – Τορίνο 2-2 (32′ Βιόλα, 49′ Λαπάντουλα / 51′, 90+3′ Ζάζα)

Σάββατο 23 Ιανουαρίου

Ρόμα – Σπέτσια 4-3 (17′, 52′ Μαγιοράλ, 55′ Κάρσντορπ, 90+2′ Πελεγκρίνι / 24′ Πίκολι, 59′ Φαρίας, 90′ Βέρντε)

Μίλαν – Αταλάντα 0-3 (26′ Ρομέρο, 53′ πεν. ´Ιλισιτς, 77′ Ζαπάτα)

Ουντινέζε – Ίντερ 0-0

Φιορεντίνα – Κροτόνε 2-1 (20′ Μποναβεντούρα, 32′ Βλάχοβιτς / 66′ Σίμι)