Νάπολι-Ρομα 2-1: Έπιασε τους “τζιαλορόσι” η Νάπολι στη μάχη για το Europa League

Οι “Παρτενοπέι” έφτασαν τη Ρόμα στη βαθμολογία, στη μάχη των δύο ομάδων για την έξοδο στο Europa League. Βασικός για 63 λεπτά για τη Νάπολι, ήταν ο Κώστας Μανωλάς.

Τη νίκη πήρε η Νάπολι με σκορ 2-1 απέναντι στην Ρόμα, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 30η αγωνιστική της Serie A.

Η Νάπολι ήταν πολύ καλύτερη από τη Ρόμα στο πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γκατούζο είχαν 10 τελικές έναντι 2 της Ρόμα. Στο 13′ ο Ρουίζ έπιασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά ο Λόπεζ με υπέροχη επέμβαση του είπε όχι. Οι Ναπολιτάνοι είχαν και οριζόντιο δοκάρι, μετά από κεφαλιά του Μίλικ στο 33′.

Οι γηπεδούχοι μόλις δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (55′) άνοιξαν το σκορ. Ο Ρούι έκανε την σέντρα από τα αριστερά στο όριο της μικρής περιοχής, ο Καγιεχόν έκανε την προβολή, ο Λόπεζ δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Η Ρόμα ωστόσο, δεν άργησε να αντιδράσει. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα (60′) ο Μικιταριάν έφυγε στην κόντρα, βρήκε λίγο χώρο και σούταρε έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία του Μέρετ για το 1-1.

Τελικά το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε για την Νάπολι. Στο 82′ ο Ινσίνιε πήρε την μπάλα από το κακό διώξιμο του Φάτσιο και με ένα πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ, από την αριστερή γωνία της περιοχή σκόραρε για το τελικό 2-1 και την νίκη των Ναπολιτάνων.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Μέρετ, Ρούι, Κουλιμπαλί, Κώστας Μανωλάς (Μαξίμοβιτς 63′), Ντι Λορένζο, Ρουίζ (Έλμας 86′), Ντέμε (Λομπότκα 70′), Ζιελίνσκι, Ινσίνιε, Καγιεχόν (Λοζάνο 69′), Μίλικ (Μέρτενς 63′).

Ρόμα (Φονσέκα): Λόπεζ, Ζαπακόστα, Σμόλινγκ (Φάτσιο 30′), Ιμπάνιεζ, Σπιναζόλα, Βερετούτ, Μαντσίνι, Κλάιφερτ (Ζανιόλο 66′), Μικιταριάν, Πελεγκρίνι (Κριστάντε 76′), Ντζέκο.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 4 Ιουλίου

Γιουβέντους – Τορίνο 4-1 (3′ Ντιμπάλα, 29′ Κουαδράδο, 61′ Κριστιάνο Ρονάλντο, 87′ Τζιτζί (αυτ.) / 45+5′ Μπελότι)

Σασουόλο – Λέτσε 4-2 (5′ Καπούτο, 63′ πεν. Μπεράρντι, 78′ Μπογκά, 83′ Μουλντούρ / 27′ Λουτσιόνι, 67′ πεν. Μανκόζου)

Λάτσιο – Μίλαν 0-3 (23′ Τσαλχάνογλου, 34′ πεν. Ιμπραχίμοβιτς, 59′ Ρέμπιτς)