Νέες νίκες για Γιουβέντους και Ρόμα

Η Γιουβέντους νίκησε με 2-1 στο Τορίνο την Πάρμα, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα. Ο Πορτογάλος βρίσκεται στη δεύτερη θέση της λίστας των σκόρερ με 16 τέρματα σε 17 εμφανίσεις.

Τη νίκη πήρε και η Ρόμα στην Γένοβα, κόντρα στην Τζένοα με 3-1, για την 20η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στην πρώτη θέση η Γιουβέντους με 51 βαθμούς, αύξησε την διαφορά στους τέσσερις από την Ίντερ. Η Ρόμα παραμένει μόνη στην 4η θεση με 38 βαθμούς. Τρεις θέσεις πιο κάτω βρίσκεται η Πάρμα, έχοντας 28 βαθμούς. Ενώ στην 19η θέση, παραμένει η Τζένοα με 14 βαθμούς.

Γιουβέντους – Πάρμα 2-1

Στο 8′ η Γιουβέντους έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι, με μια κεφαλιά του Μπονούτσι που πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 13ο λεπτό ήταν η σειρά του Ράμσεϊ να απειλήσει για την Γιουβέντους. Το σουτ ωστόσο του Ουαλού, δεν βρήκε στόχο, περνώντας λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σέπε.

Μεγάλη ευκαιρία του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 25′ που έκανε μια ατομική ενέργεια και σούταρε από την άκρη της περιοχής. Ο Σέπε ήταν εκεί, όμως και έκανε μια έξοχη επέμβαση στην δεξιά του γωνία.

Στην συνέχεια της φάσης, ο Πιάνιτς εκτέλεσε το κόρνερ. Ο Ρονάλντο πήδηξε ψηλότερα από όλους, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο, φεύγοντας άουτ.

Η Μεγάλη Κυρία άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό, με σκόρερ τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος πήρε την μπάλα, έκανε μια όμορφη ενέργεια, μπήκε στην περιοχή. Από πλάγια θέση σούταρε, γράφοντας το 1-0.

Η Πάρμα στο 55′ ισοφάρισε σε 1-1 με το Κορνέλιους, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σκοζαρέλα εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Κορνέλιους έπιασε την κεφαλιά ανάμεσα σε Ράμσεϊ και Ρονάλντο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο η Γιουβέντους, ξανά με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ, βρήκε την απάντηση και πήρε αμέσως προβάδισμα στο σκορ στο 58′. Ο Ντιμπάλα πήρε την μπάλα στα πλάγια, μπήκε στην περιοχή και πάσαρε προς το ύψος του πέναλτι. Εκεί βρισκόταν ο Ρονάλντο που με πλασέ με την μία έκανε το 2-1 για τους Μπιανκονέρι.

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Σέσνι, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Μπονούτσι, Άλεξ Σάντρο (21′ Ντανίλο), Ματουιντί, Πιάνιτς, Ραμπιό, Ράμσεϊ (60′ Ιγκουαΐν), Ντιμπάλα (81′ Ντούγκλας Κόστα), Ρονάλντο.

Πάρμα (Νταβέρσα): Σέπε, Νταρμιάν, Ιακοπόνι, Άλβες, Γκαγλιόλο, Σκοζαρέλα (66′ Σπροκάτι), Ερνάνι, Κούκα, Κούρτικ, Κουλουσέφσκι (88′ Σιλιγκάρντι), Ινγκλέσε (45′ Κορνέλιους).

Τζένοα – Ρόμα 1-3

Η Ρόμα άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Κλάιφερτ από τα δεξιά, ο Ούντερ πετάχτηκε και με προβολή μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0.

Στο 15′ ο Τζέκο δοκίμασε ένα σουτ, μέσα από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Περίν.

Στο 35′ ο Γκιγκλιόνε πήρε το ριμπάουντ, σε φάση διαρκείας, όμως η κεφαλιά που έκανε κατέληξε στην αγκαλιά του Λόπεζ εύκολα.

Ο Πελεγκρίνι είχε μια καλή στιγμή στο 39′, για την Ρόμα. Ο Ιταλός εκτέλεσε απευθείας φάουλ από καλή θέση έξω από την περιοχή. Με την μπάλα να περνά, ωστόσο, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Παρόλα αυτά η Τζένοα μείωσε αμέσως, με την σέντρα μετά το γκολ. Ο Σον έβγαλε μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ρόμα. Ο Πάντεφ μπήκε στην περιοχή και με μία επαφή, πρόλαβε την έξοδο του Λόπεζ και μείωσε σε 2-1 για την Τζένοα.

Οι τζιαλορόσι πέτυχαν το 2-0 στο 43ο λεπτό. Ο Σπιναζόλα πήρε την μπάλα και έκανε μια όμορφη ενέργεια. Μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα. Η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Μπιράσκι, που άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας αυτογκόλ.

Στο 58′ ο Γκολντανίγκα έπιασε μια κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Λόπεζ πραγματοποίησε μια υπέροχη επέμβαση, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Ρόμα έκανε το 3-1 στο 74ο λεπτό, “κλειδώνοντας” την νίκη. Λάθος διώξιμο από τον Περίν, με τον Πελεγκρίνι να παίρνει την μπάλα. Πανέμορφη πάσα από τον Ιταλό προς τον Ντζέκο μέσα στην περιοχή, εκείνος έκανε ωραία προσποίηση και εκτέλεσε τον Περίν, σκοράροντας το 8ο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Τζένοα (Νταβίντ Νίκολα): Περίν, Μπιράσκι, Γκολντανίγκα, Ρομέρο, Γκιγκλιόνε, Στουράρο (90+2′ Ραντοβάνοβιτς), Σον, Κασάτα (70′ Φαβίλι), Μπαρέκα, Σανάμπρια (86′ Αγκουντέλο), Πάντεφ.

Ρόμα (Πάολο Φανσέκα): Λόπεζ, Σαντόν (84′ Σετίν), Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Σπιναζόλα, Βέρεμπουτ (73′ Κριστάντε), Ντιαβαρά, Ουντέρ (88′ Πέρες), Πελεγκρίνι, Κλάιφερτ, Ντζέκο.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 18 Ιανουαρίου

Λάτσιο – Σαμπντόρια 5-1 (7′ Καϊσέδο, 17′ πεν. 20′ 65′ πεν. Ιμόμπιλε, 54′ Κουισάνγκα / 70′ Λινέτι)

Σασουόλο – Τορίνο 2-1 (61′ Μπογκά, 73′ Μπεράρντι / 20′ αυτ. Λοκατέλι)

Νάπολι – Φιορεντίνα 0-2 (26′ Κιέζα, 74′ Βλάχοβιτς)

Κυριακή 19 Ιανουαρίου

Μίλαν – Ουντινέζε 3-2 (48′ 90+3′ Ρέμπιτς, 71′ Ερναντέζ / 6′ Λάρσεν, 85′ Λαζάνια)

Μπολόνια – Βερόνα 1-1 (20′ Μπάνι / 81′ Μπορίνι)

Μπρέσια – Κάλιαρι 2-2 (27′ 49′ Τορεγκρόσα / 20′ 68′ πεν. Πέδρο)

Λέτσε – Ίντερ 1-1 (77′ Μανκόζου / 71′ Μπαστόνι)

Τζένοα – Ρόμα 1-3 (45′ Πάντεφ / 6′ Ουντέρ, 44′ αυτ. Μπιράσκι)

Γιουβέντους – Πάρμα 2-1 (43′, 58′ Ρονάλντο / 55′ Κορνέλιους)