Ο Σαλάχ καθάρισε τη νίκη για τη Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 της Γουότφορντ στο Άνφιλντ, για την 17η αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ.

Οι “κόκκινοι” οδεύουν ακάθεκτοι προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος, μετά από 3ο χρόνια! Η ομάδα του Κλοπ με δύο γκολ του Σαλάχ, πέρασε το εμπόδιο της Γουότφορντ και πέτυχε την 7η συνεχόμενη νίκη της και 16η σε 17 αγώνες. Πλέον η Λίβερπουλ βρίσκεται στην κορυφή της Πρέμιερ με 49π, στο +11 από την δεύτερη Λέστερ και +17 από την Σίτι που έχουν παιχνίδι λιγότερο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με υπέροχη προσπάθεια του Σαλάχ στο 38′. Στο δεύτερο ημίχρονο κρατούσαν άνετα το υπέρ τους σκορ και ο Αιγύπτιος άσος κλείδωσε τη νίκη στο 90′ με ωραίο τελείωμα, καθώς σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ με τακουνάκι.

Στο 50ο λεπτό ο Μανέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά μετά από χρήση του VAR ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Μίλνερ, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Σακίρι, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο.

Γουότφορντ (Νίγκελ Πίρσον): Φόρστερ, Μαριάπα, Καμπασέλε, Κάτσκαρτ, Ντουκουρέ, Καπουέ, Σαρ, Χιούζ, Ντελοφέου, Ντίνι