Ολυμπιακός: Μπομπουά και Μίσιτς “σκότωσαν” τους Πειραιώτες

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατέρρευσε και δέχτηκε την ήττα από την Εφές στην Πόλη

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Τουρκία από την Εφές με 88-69 και έφτασε στο 6-4 στη Euroleague.

Οι δυο ομάδες απέδειξαν στο πρώτο ημίχρονο πως έχουν στο μυαλό τους μονάχα τη νίκη, με το σκορ του ημιχρόνου να δείχνει τον ρυθμό και την ένταση του αγώνα. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 44-44 με τις ομάδες να ξεκινάνε στο δεύτερο μισό από την ισοπαλία. Στο δεύτερο ημίχρονο παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού, η Εφές ήταν αρκετά εύστοχη και στο πιο κομβικό σημείο (35’) πήρε προβάδισμα 11 πόντων (77-66). Ο απίθανος Μπομπουά έδωσε τη χαριστική βολή στους “ερυθρόλευκους” και με το έβδομο του τρίποντο στον αγώνα έκανε το 84-69. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 88-69.

Για τους Πειραιώτες προσπάθησαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί οι Φαλ και Βεζενκοφ, μετρώντας 15π και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ο Μπομπουά βρέθηκε σε ένα από τα καλύτερα βραδιά της καριέρας του με 29 πόντους και 7 τρίποντα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μίσιτς με 19 πόντους.

Ο αδύναμος κρίκος του Ολυμπιακού ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος πέτυχε 2 πόντους σε 19 λεπτά και είχε 4 λάθη.

Ο αγώνας

Παρά το καλό ξεκίνημα της Εφές, ο Ολυμπιακός κατάφερε να δείξει αντίσταση και πήρε το προβάδισμα με 8-10 (4’). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να μην αφήνουν περιθώρια, ωστόσο στη συνέχεια ο Μίσιτς ανέβασε ρυθμό και έκανε το 23-22 (8’). Οι Πειραιώτες έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 23-25.

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να είναι συγκεντρωμένοι στον στόχο τους και με ένα τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη το σκορ έφτασε στο 27-32 (13’). Η Εφές ανέβασε ρυθμό και αύξησε την πίεση της, αναγκάζοντας τον Ολυμπιακό σε λάθη, ενώ έριξε τη διαφορά και έκανε το 35-36 (16’). Ο Μπομπουά ευστόχησε σε τρίποντο στον αιφνιδιασμό και ανέτρεψε το σκορ σε 40-38 (18’). Η αναμέτρηση φάνηκε να είναι ντέρμπι και αυτό περιγράφεται εύκολα από το σκορ του ημιχρόνου το οποίο έμεινε στην ισοπαλία, 44-44.

Οι παίκτες του Αταμαν είχαν ένα μικρό ξέσπασμα στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, φτάνοντας τη διαφορά στο +7 με το σκορ στο 56-49 (24’). Ένα τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου ωστόσο, έδωσε τέλος σε αυτό το ξέσπασμα και μείωσε σε 56-52 (25’). Στη συνέχεια ο Λάρκιν πέτυχε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και έκανε το 63-56 (27’). Οι Πειραιώτες έδειξαν να μην τα παρατάνε και με ένα τρίποντο έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 68-66.

Η Εφές ξεκίνησε με πατημένο το γκάζι και έκανε γρήγορα το 71-66 (32’). Ο απίθανος Μπομπουά με ακόμα ένα τρίποντο έδωσε “γροθιά” στους Πειραιώτες και έκανε το 74-66 (33’). Οι Τούρκοι ήταν εύστοχοι την κατάλληλη στιγμή και με ακόμα ένα τρίποντο του Μίσιτς έφτασαν τη διαφορά στο +11 και το σκορ στο 77-66 (35’). Ο Μπομπουά ήταν πραγματικά ασταμάτητος και με ακόμα ένα τρίποντο έφτασε τα 7 εύστοχα και τη διαφορά ατο +15, 84-69 (38’). Ο Μπομπουά με μια εύστοχη ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 88-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 10 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπομπουά 29 (3/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σίνγκλετον 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπαλμπάι, Μπράιαντ, Μόρμαν 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πλάις 2, Μίτσιτς 19 (5/7 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Πετρούσεβ 4, Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές), Σλούκας 5 (0/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 17 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπανικολάου 3 (1/5 τρίποντα), ΜακΚίσικ 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 19/34 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 14/15 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 5 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/34 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 13/16 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη