“Παλικαρίσιο” Νταμπλ η Πορτο

Η Πόρτο έκανε το νταμπλ, κατακτώντας μετά το πρωτάθλημα και το κύπελλο Πορτογαλίας, καθώς επικράτησε 1-2 της Μπενφίκα στον τελικό της διοργάνωσης.

Η Πόρτο νίκησε στον τελικό του κυπέλλου Πορτογαλίας την Μπενφίκα με 1-2 στο Στάδιο Κοίμπρα και πανηγύρισε το 18ο κύπελλο της ιστορίας της.

Αν και οι “Δράκοι” έπαιζαν με 10 παίκτες από το 38′ με την αποβολή του Ντίαζ και λίγο πριν το ημίχρονο, αποβλήθηκε και ο προπονητής της Πόρτο, Σέρτζιο Κονσεισάο. Στο πρώτο ημίχρονο έλειψαν οι μεγάλες φάσεις, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι πρωταθλητές Πορτογαλίας αιφνιδάσαν την Μπενφίκα και προηγήθηκαν στο 47ο λεπτό με τον Εμπεμπά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο και απομάκρυνση της μπάλας από τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο.

Στο 58ο λεπτό πάλι ο στοπερ της Πόρτο, με κεφαλιά “ψαράκι” σημείωσε το 2ο προσωπικό τέρμα του και για την ομάδα του, κάνοντας το 0-2.

Οι «αετοί» μείωσαν σε 1-2 στο 84′ με εκτέλεση πέναλτι του Κάρλος Βινίσιους, ενώ έφτασε κοντά και στην ισοφάριση, όμως ο Ζότα στο 91′ σημάδεψε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αλμέιντα, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Ταβάρες, Πίζι (76′ Ζότα), Βέιγκλ (60′ Βινίσιους), Γκάμπριελ, Τσέρβι (46′ Σίλβα), Τσικίνιο (60′ Ταράμπ), Σεφέροβιτς (76′ Ντιέγκο Σόουζα)

ΠΟΡΤΟ: Κόστα, Μαναφά, Εμπεμπά, Πέπε, Τέλες, Οτάβιο (73′ Ντιόγκο Λέιτε), Περέιρα, Ουρίμπε (88′ Λουμ), Κορόνα (80′ Σέρχιο Ολιβέιρα), Μαρεγκά, Ντίαζ.