Είδε τον Χάρο με τα μάτια της η Μίλαν – “Εφτα”σε σε άλλο επίπεδο η Τότεναμ

Ξέσπασμα για Τότεναμ και Λινζ – Στα πέναλτι πήρε η Μίλαν το εισιτήριο, ενώ αντίθετα απρόσμενοι ήταν οι αποκλεισμοί της Βασιλείας, αλλά και της Κοπεγχάγης στα πλέι-οφ του Europa League

Δεν ήταν μόνο η ΑΕΚ αυτή που έκανε το θαύμα της πρόκρισης στους ομίλους του Europa League. Ριέκα και ΤΣΣΚΑ Σόφιας ήταν αυτές που άφησαν εκτός διοργάνωσης την Βασιλεία και την Κοπεγχάγη, ενώ έπειτα από 120 λεπτά αγώνα και 24 (!) εκτελέσεις η Μίλαν απέκλεισε την Ρίο Άβε

Παράλληλα καταιγισμό τερμάτων πέτυχαν Λινζ και Τότεναμ απέναντι σε Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Μακάμπι Χάιφα, όσο η ιρλανδική Ντάνταλκ πετύχαινε την παρθενική της εμφάνιση σε ομίλους.

Εν κατακλείδι λοιπόν Λουντογκόρετς, Ριέκα, Καραμπάχ, Σέλτικ, Σταντάρ Λιέγης, ΤΣΣΚΑ Σόφιας, Γουίνγκ Μπόις, Ντάνταλκ, Ρέιντζερς, Λινζ, Μίλαν και Τότεναμ είναι οι υπόλοιπες ομάδες που θα συνεχίσουν στους ομίλους του Europa League.

Τα αποτέλεσμα των πλέι-οφ:

Δυναμό Μπρεστ – Λουντογκόρετς 0-2

Εύκολη νίκη πέτυχε η Λουντογκόρετς απέναντι στην Μπρεστ. Το πρώτο μέρος μπορεί να μην είχε φάσεις, ωστόσο το δεύτερο ήταν και αυτό που πρόσφερε τα γκολ. Μανού στο 73′ και Χιτζίνιο στο 79′ ήταν αυτοί που έφεραν το εισιτήριο για τους ομίλους.

Κοπεγχάγη – Ριέκα 0-1

Μια αναπάντεχη ήττα γνώρισε στην έδρα της, η Κοπεγχάγη. Σκόρερ για τους Κροάτες δεν ήταν κάποιος παίκτης της αλλά ο Ανκερσεν, που από τα πόδια του η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της δικιάς του ομάδας, στο 20ό λεπτό. Η Κοπεγχάγη έχανε την μία ευκαιρία μετά και εν τέλει έχασε και μια θέση στο Europa League.

Λέγκια Βαρσοβίας – Καραμπάχ 0-3

Ολική υπέροχη και πρόκριση για τους Αζέρους. Στο πρώτο μέρος γκολ δεν υπήρχαν άλλα καθόλου δεν ένοιαξε τους γηπεδούχους που τα πέτυχαν όλα στο δεύτερο. Ο Αντράντε άνοιξε το σκορ στο 50′ για να τον διαδεχθούν οι Ζουμπίρ στο 62′ και Οζόμπιτς στο 70′, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 0-3.

Σαράγεβο – Σέλτικ 0-1

“Σκούρα” τα βρήκε η σκωτσέζικη ομάδα στην πρωτεύουσα της Βοσνίας. Σχετικά μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο το οποίο οδήγουσε σε ισοπαλία μέχρι και το 2ο. Την “διαφωνία” του σε αυτό εξέφρασε στο 70′ ο Έντουαρντ, που σκόραρε σε δεύτερο χρόνο μετά το σουτ του Κρίστιε και την απόκρουση του Κοβάτσεβιτς.

Σταντάρ Λιέγης – Φεχερβαρ 3-1

Ένα ημίχρονο χαράς είχαν οι φιλοξενούμενοι αλλά στο δεύτερο τα πράγματα άλλαξαν. Το συγκίνηση στις τάξεις των Ούγγρων, έφερε το γκολ του Νίκολιτς στο 10 λεπτό. Σχεδόν 40 λεπτά αργότερα η Σταντάρ ισοφάρισε με τον Γκέιβορι και το τελειωτικό χτύπημα ήρθε εις διπλούν από τον Αμαλάχ στο 77′ και στο 85′ από πέναλτι.

Βασιλεία – ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1-3

Ολική ανατροπή πέτυχε η ομάδα της Βουλγαρίας. Και εδώ χωρίς τέρματα το πρώτο μέρος, με το δεύτερο να διαφέρει ξανά. Ο Αρτούρ μπορεί να έκανε το 1-0 στο 54′ από τα 11 μέτρα, όμως ο Ροντρίγκεζ σκόραρε δις και έφερε το ματς “Τούμπα”. Αυτός που “σκότωσε” τους Ελβετούς άκουγε στο όνομα Αχμέντοφ, που με γκολ του έδωσε το εισιτήριο στους φιλοξενούμενους.

Γιουνγκ Μπόις – Τίρανα 3-0

Εδώ τα πράγματα πάνω-κάτω ήταν αναμενόμενα, με τους Ελβετούς να παίρνουν την νίκη. Ο Φασνάχτ ήταν αυτός που στο 42′, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο Β’ Μέρος ο Ενσαμέ πέτυχε δύο τέρματα δίνοντας έτσι το μεγάλο αβαντάζ στην ομάδα του. Από την άλλη η αποβολή του Τοράσα (67′), δεν κόστισε στην ομάδα του ένα τέταρτο τέρμα.

Ντάνταλκ – Κλάκσβικ 3-1

Οποία και να πέρναγε σίγουρα θα ενθουσίαζε τον κόσμο της. Και απ’ότι φαίνεται αυτή ήταν η γηπεδούχος που πέτυχε το πρώτο της γκολ με τον Μουρέι, στο 33ο λεπτό. Τρια λεπτά μετά την ανάπαυλα ο Κλιρί έκανε ευκολότερο το έργο της ομάδας του, που δυσκόλεψε ο Μιτσκόγκεν με την μείωση του στο 66′. Ωστόσο η αλλαγή του Κέλι “κλείδωσε” στο 79′ την παρθενική παρουσία των Ιρλανδών στους ομίλους.

Ρέιντζερς – Γαλατασαράι 2-1

Η ομάδα του Ελαμπντελαουί δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Ρέιντζερς.Το πρώτο ημίχρονο μοιρασμένο σε φάσεις, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να πετυχαίνει τέρμα. Αυτό προήλθε εν τέλει από τον Αρφιλντ στο 52′, με την ασίστ του Χατζί να διαπερνάει την άμυνα. Το 2-0 έκανε ο Ταβερνιέρ στο 59′ με κεφαλιά, με τη Γαλατασαράι να μειώνει στο 87′ με τον Μαρκάο.

Ρίο Άβε – Μιλαν 2-2 (8-9)

Έπρεπε να περάσουν δυο 45λεπτα και άλλα δύο δεκαπεντάλεπτα συν τα πέναλτι, ώστε η Μίλαν να αφήσει εκτός την Ρίο Άβε. Παρόμοια κατάσταση και σε αυτό το πρώτο μέρος όπως και το προηγούμενο, με την διαφορά ότι η Μίλαν είχε καθολική υπεροχή. Το σκορ άνοιξε τελικά ο Σαελεμαεκερς στο 51′, αλλά οι πανηγυρισμοί κράτησαν ένα εικοσάλεπτο σχεδόν αφού ο Τζεράλντες στο 72′ ισοφάρισε για την Ρίο Άβε. Αφού και η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη, ήρθε ο Γκέλντσον στο πρώτο μέρος της παράτασης (91′), για να σκοράρει και να πάρει την απάντηση από τον Τσαλχάνοχλου λίγα δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή, από την λευκή βούλα, στέλνοντας την ομάδα στην “ρωσική ρουλέτα” των πέναλτι. Εκεί έγινε το “Γης Μαδιάμ”, ώστε να πάρει εν τέλει η ιταλική ομάδα την πρόκριση.

Σπόρτινγκ Λισαβόνας- Λινζ 1-4

Το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους έδωσε στο 14′ ο Τρονέρ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ράντφτι. Η ισοφάριση για τους Πορτογάλους, ήρθε από το κεφάλι του Τόμας στο 42′. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο οι Αυστριακοί ξέσπασαν τρεις φορές παίρνοντας την πρόκριση. Ραγκούζ (58′), Μιτσόρι (65′) και Γκρούμπερ (69′) διέσυραν την Σπόρτινγκ που από το 63′ αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο.

Τότεναμ – Μακάμπι Χάιφα 7-2

Με σκορ που θύμησε την εκτός έδρας νίκη της Μπάγερν, η Τότεναμ νίκησε την Μακάμπι Χάιφα.Δύο λεπτά πέρασαν από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή και το άριστο μοίρασμα της μπάλας, κατέληξε στα πόδια του Κέιν ο οποίος έκανε το 1-0. Η Μακάμπι δεν πτοήθηκε και μια βολίδα του Τσέρι έφερε την ισοφάριση στο 17′, ωστόσο ο Λούκας στο 21′ έδωσε ξανά τα ηνία στην ομάδα του. Το αποτελείωμα του Α’ Μέρους για τους Ισραηλινούς ανέλαβε ο Λο Σέλσο, με τα δύο τέρματα στο 37′ και στο 40′. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρουκάβιτσα μείωσε την διαφορά τερμάτων με πέναλτι στο 51′, όμως ο Κέιν την αύξησε ξανά με τον ίδιο τρόπο στο 55′. Ο ίδιος στο 74′ έκανε το 6-2, ενώ την χαριστική βολή, έδωσε ο Ντέλε Άλι ξανά από την λευκή βούλα στο 90+6′