Serie A: Είδε ξανά 4αδα η Γιούβε, κάζο για Ρόμα

Ξανά σε τροχιά Champions League η Γιουβέντους, έχασε την ευκαιρία η Ρόμα.

Στο “Ντάτσια Αρένα” η Γιουβέντους με ανατροπή νίκησε την Ουντινέζε με 1-2. Η Μεγάλη Κυρία ξαναμπήκε σε τροχιά Champions League, εκμεταλλευόμενη την γκέλα της Νάπολι με την Κάλιαρι (1-1), ανεβαίνοντας 3η με 69 πόντους, όσους και οι Αταλάντα και Μίλαν. Από κάτω στην βαθμολογία βρίσκονται οι Νάπολι με 67 και Λάτσιο με 64 βαθμούς.

Στον αγώνα η Ουντινέζε κατάφερε να ανοίξει το σκορ, πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 10′ μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Ντε Πολ ο Μολίνα, έκανε το 1-0.

Η Γιούβε κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 83′ έκανε το 1-1 με εκτέλεση πέναλτι, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 90ο λεπτό και πάλι με τον Πορτογάλο σταρ.

Στην Γένοβα η Σαμπντόρια υπέταξε την Ρόμα, νικώντας την με 2-0. Οι “τζιαλορόσι” έχαναν την ευκαιρία μετά ξεφύγουν από την Σασουόλο, μετά την ισοπαλίας της με 1-1 κόντρα στην Αταλάντα.

Η ομάδα του Φονσέκα έχει φτάσουν τους 54 βαθμούς και βρίσκεται σε τροχιά Ευρώπης. Η Σαμπντόρια είναι δέκα βαθμούς πιο πίσω στην 9η θέση.

Στο ματς το σκορ άνοιξε ο Σίλβα στο 45ο λεπτό. Το τελικό 2-0 έκανε ο Γιάνκτο στο 66′, σε ένα ματς που η ομάδα της Γένοβας ήταν καλύτερη.