Serie A: Έβαλε «φωτιά» για την Ευρώπη η Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα επικράτησε της Ρόμα και βρίσκεται στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Για την 36η αγωνιστική της Serie A, η Φιορεντίνα νίκησε με 2-0 τη Ρόμα στο Αρτέμιο Φράνκι και την έπιασε στην 6η θέση.

Οι «Βιόλα» με το τρίποντο αυτό ισοβαθμούν με τη Ρόμα και την Αταλάντα στην 6η θέση με 59 βαθμούς και βρίσκεται στο κόλπο της Ευρώπης για την επόμενη σεζόν. Οι “μπεργκαμάσκι” βρίσκονται για την ώρα εκτός… Ευρώπης, καθως υστερούν στην τριπλή ισοβαθμία και όλα θα κριθούν στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Τα τέρματα που έδωσαν στη Φιορεντίνα τη νίκη μπήκαν στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. καθώς πήρε κεφάλι στο σκορ στο 5ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκο Γκονζάλες και ο Μποναβεντούρα στο 11ο λεπτό κλείδωσε την νίκη για τους γηπεδούχους.

Σκόρερ: 5′ Γκονζάλες, 11′ Μποναβεντούρα

Κάρτες: 19′ Άμραμπατ, 28′ Μποναβεντούρα, 49′ Ντάνκαν – 24′ Μαντσίνι

Φιορεντίνα (Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Μπιράγκι, Χούλιο, Μιλένκοβιτς, Βενούτι, Μποναβεντούρα, Άμραμπατ, Ντάνκαν, Ικονέ, Καμπράλ, Γκονσάλες

Ρόμα (Μουρίνιο): Πατρίσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιες, Κάρσντορπ, Ολιβέιρα, Κριστάντε, Ζαλέβσκι, Βερετούτ, Πελεγκρίνι, Έιμπραχαμ

Ίντερ-Έμπολι 4-2 (40΄ αυτ. Ρομανιόλι, 45΄, 64΄ Μαρτίνες, 90΄+4 Σάντσες – 5΄ Πιναμόντι, 28΄ Ασλάνι)

Τζένοα-Γιουβέντους 2-1 (87΄ Γκούντμουντσον, 90΄+5 Κρισίτο – 48΄ Ντιμπάλα)

Τορίνο-Νάπολι 0-1 (73΄ Ρουΐθ)

Σασουόλο-Ουντινέζε 1-1 (6΄ Σκαμάκα – 77΄ Νούϊτινκ)

Λάτσιο-Σαμπντόρια 2-0 (41΄ Πάτριτς, 59΄ Λουίς Αλμπέρτο)

Σπέτσια-Αταλάντα 1-3 (30΄ Βέρντε – 16΄ Μουριέλ, 73΄ Τζιμσίτι, 87΄ Πάσαλιτς)

Βενέτσια-Μπολόνια 4-3 (4΄ Ανρί, 19΄ Κιγίνε, 78΄ πεν. Αράμου, 90΄+3 Γιόνσεν – 45΄+1 Ορσολίνι, 55΄ Αρναούτοβιτς, 68΄ Σουτέν)

Σαλερνιτάνα-Κάλιαρι 1-1 (68΄ πεν. Βέρντι – 90΄+9 Αλτάρε)

Βερόνα-Μίλαν 1-3 (38΄ Φαραόνι – 45+3΄, 49΄ Τονάλι, 86΄ Φλορέντσι)

Φιορεντίνα-Ρόμα 2-0 (5΄ πέν. Γκονζάλες, 11΄ Μποναβεντούρα)