Ανατροπή σε τρία λεπτά και “διπλό” για Ίντερ

Πήρε τη νίκη στο φινάλε η Ίντερ, ακάθεκτη η Νάπολι, δεν χάνει την τετράδα η Αταλάντα. Αναλυτικά η 28η αγωνιστική της Serie A.

Η Ίντερ ξεπέρασε στο εμπόδιο της Πάρμα, την οποία νίκησε με 1-2 και μάλιστα με ανατροπή, στο παιχνίδι που έκλεισε την 28η αγωνιστική της Serie A.

Την νίκη πήρε και η Νάπολι στην έδρα της κόντρα στην ΣΠΑΛ, αλλά και η Αταλάντα στην αδρά της Ουντινέζε. Ματσάρα με πολλά γκολ στο Σασουόλο-Βερόνα.

Η Πάρμα μπήκα καλά στο παιχνίδι. Στο 12′ ο Ζερβίνιο πήρε την μπάλα, δοκίμασε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Ο Ιβοριανός, τρία λεπτά αργότερα σκόραρε και άνοιξε το σκορ για την Πάρμα.

Στο 15′ ο 33χρονος υποδέχθηκε άριστα, μια 50αρα μπαλιά του Κούκα, μπήκε στην περιοχή και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στη συνέχεια η Ίντερ, ανέβασε ρυθμό, πίεσε ψηλά αλλά η Πάρμα άντεξε με το ημίχρονο να τελειώσει με σκορ 1-0.

Στο δεύτερο μέρος η Ίντερ είχε την κατοχή, με την Πάρμα να ψάχνει κάποια αντεπίθεση. Ο Ζερβίνιο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 59′. Από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, ο Ιβοριανός σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα μακριά από το αριστερό δοκάρι του Χαντάνοβιτς. Στο 67′ ο Κούκα είδε τον Χαντάνοβιτς εκτός εστίας, θέλησε να τον κρεμάσει, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Τελικά η Ίντερ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 84′. Μετά από σέντρα του Έρικσεν, ο Μαρτίνεζ έπιασε μια κεφαλιά, και με νέα κεφαλιά του Ντε Φρι οι Νερατζούρι ισοφάρισαν σε 1-1. Ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Κούκα στο 85′. Στην συνέχεια το έργο για την ανατροπή της Ίντερ ήταν ευκολότερο και στο 87′ ο Μπαστόνι σκόραρε (1-2) και χάρισε την νίκη στην ομάδα του Κόντε.

Πάρμα: Σέπε, Λαουρίνι (Νταρμιάν 87′), Ντερμάκου (Ρεγκίνι 77′), Άλβες, Γκαγλιόλο (Πεζέλα 46′), Κούρτικ, Σκοζαρέλα (Ερνάνι 55′), Κούκα, Ζερβίνιο (Μπρούγκμαν 86′), Κουλουσέφσκι, Κορνέλιους.

Ίντερ: Χαντάνοβιτς, Γοντίν (Μπαστόνι 73′), Ντε Φρι, Νταμπρόζιο, Καντρέβα (Μόουζες 69′), Μπαρέλα, Γκαγκιαρντίνι, Μπιράγκι (Άσλεϊ Γιάνγκ 69′), Έρικσεν (Σάντσες 69′), Λαουτάρο Μαρτίνεζ (Βαρέλο 89′), Ρομέλου Λουκάκου.

ΤΡΙΑΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑΠΟΛΙ ΚΑΙ ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Η Νάπολι πήρε την νίκη στην έδρα της απέναντι στην ΣΠΑΛ με 3-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ πολύ νωρίς, μόλις στο 4′ με τον Μέρτενς. Η ΣΠΑΛ κατάφερε και ισοφάρισε στο 29′ με τον Πετάγκνα, αλλά η Νάπολι βρήκε την λύση. Ο Καγιεχόν στο 36′ και ο Γιουνές στο 78′ διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 υπέρ των Παρτενοπέι.

Η Αταλάντα έφυγε με το “διπλό” από την έδρα της Ουντινέζε. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν, ωστόσο η ομάδα από το Μπέργκαμο ήταν καλύτερη και πήρε την νίκη με 3-2.

Το σκορ άνοιξε ο Ζαπάτα στο 9′. Ο Λασανιά, έκανε το 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου, στο 31′ με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν οκτώ λεπτά για να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά στο 71′ και στην συνέχεια στο 79′ ο Μουριέλ έκανε το σκορ 3-1 για την Αταλάντα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι είναι να μειώσουν σε 3-2 με τον Λασανιά και πάλι, στο 87′.

ΕΞΙ ΓΚΟΛ ΣΕ ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΣΑΣΟΥΟΛΟ!

Σε ματς θρίλερ στο Σασουόλο, η ομάδα της πόλης γλύτωσε στις καθυστερήσεις στην ήττα από την Βερόνα. Οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 3-3, με την Σασουόλο να κάνει το ολικό come back στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Λάζοβιτς ήταν αυτός που έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την Βερόνα, στο 51′. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν μόλις 2 λεπτά για ισοφαρίσουν, με τον Μπογκά στο 53ο λεπτό (1-1). Στο 57′ και πάλι η Βερόνα πήρε το προβάδισμα, αυτή την φορά με τον Στεπίνσκι. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Πεσίνα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1, στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ωστόσο, η Σασουόλο δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ο Μπογκά με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, μείωσε σε 3-2 στο 77′, για να έρθει ντο τέρμα του Ρογκένιο στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, για το τελικό Σασουόλο-Βερόνα 3-3.

ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Στην Γένοβα, η Μπολόνια πήρε την νίκη με 2-1 στην έδρα της Σαμπντόρια. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Μπάροου στο 72′ και κάνανε το 2-0 τρία λεπτά αργότερα, με τον Ορσολίνι. Το μόνο που κατάφερε η Σαμπντόρια ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Μποναζόλι στο 88′.

Αναλυτικά το πρόγραμμα 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 26 Ιουνίου

Γιουβέντους – Λέτσε 4-0 (Ντιμπάλα 53′, Ρονάλντο 62′, Ιγκουαΐν 83′, Ντε Λιχτ 86′)

Σάββατο 27 Ιουνίου

Μπρέσια – Τζένοα 2-2 (Ντοναρούμα 10′, Σεμπρίνι 13′ / Φάλκουε πεν. 38′, Πιναμόντι πεν. 69′)

Κάλιαρι – Τορίνο 4-2 (Νάντεζ 12′, Σιμεόνε 17′, Ναϊνγκολάν 46′, Ζοάο Πέδρο 68′ / Μπρέμερ 60΄, Μπελότι 65′)

Λάτσιο – Φιορεντίνα 2-1 (Ιμόμπιλε πεν. 67′, Λουίς Αλμπέρτο 83′ / Φρανκ Ριμπερί 25′)

Κυριακή 28 Ιουνίου

Μίλαν – Ρόμα 2-0 (Ρέμπιτς 77′, Τσαλγχάνογλου 88′)

Νάπολι – ΣΠΑΛ 3-1 (Μέρτενς 4′, Καγιεχόν 36′, Γιουνές 78′ / Πετάγκνα 29′)

Ουντινέζε – Αταλάντα 2-3 (Λασανιά 31′, 87′ / Ζαπάτα 9′, Μουριέλ 71′, 79′)

Σαμπντόρια – Μπολόνια 1-2 (Μποναζόλι  88′ / Μπάροου 72′, Ορσολίνι 75′)

Σασουόλο – Βερόνα 3-3 ( Μπογκά 53′-77′, Ρογκένιο  90+7′ / Λάζοβιτς 51, Στεπίνσκι 57′, Πεσίνα 68′)