Serie A: Με σκόρερ Ινσίνιε και «ήρωα» Μέρετ η Νάπολι νίκησε τη Γιουβέντους

Με το 100ο γκολ του Ινσίνιε με τη φανέλα της Νάπολι και τις σωτήριες επεμβάσεις του Μέρετ, οι “παρτενοπέι” νίκησαν τη Γιουβέντους στο μεγάλο ντέρμπι του Νότου.

Η Νάπολι ήταν η νικήτρια στην μεγάλη αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής στο Καμπιονάτο με σκορ 1-0, απέναντι στην Γιουβέντους. Οι Ναπολιτάνοι πήραν το ντέρμπι του ιταλικού Νότου, με το γκολ του Ινσίνιε από τα έντεκα βήματα, ενώ είχαν και σε τεράστια βραδιά τον τερματοφύλακα τους Άλεξ Μέρετ.

Έτσι, η ομάδα του Γκατούζο ανέβηκε στην 4η θέση, «πιάνοντας» τις Ρόμα και Λάτσιο στους 40 βαθμούς. Παραμένει μόνη στην 3η θέση η Γιούβε με 42 πόντους, 7 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο μακριά από την πρωτοπόρο Μίλαν.

Η Νάπολι την ερχόμενη Πέμπτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μπράγκα, για την φάση των «32» του Europa League. Αντίστοιχα, αλλά για την φάση των «16» του Champions League, η Γιουβέντους κοντράρει την Πόρτο, στην Πορτογαλία την ερχόμενη Τετάρτη.

Η Γιουβέντους μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και είχε δύο καλές στιγμές στο 6ο λεπτό. Αρχικά με μια κεφαλιά του Ραμπιό, μετά από εκτέλεση κόρνερ που δεν βρήκε στόχο. Ιδια κατάληξη είχε και ένα συρτό σουτ του Ρονάλντο, λίγο αργότερα.

Στο 30′ και μετά από χρήση του VAR, η Νάπολι κέρδισε πέναλτι. Μοιραίος για τους φιλοξενούμενους ο Τζόρτζιο Κιελίνι που χτύπησε στο πρόσωπο με το χέρι του τον Πολιτάνο. Ο Ινσίνιε ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για το 1-0 (31′). Με αυτό το τέρμα ο Ιταλός έφτασε τα 100 γκολ με την φανέλα της Νάπολι και έγινε ο 7ος παίκτης του συλλόγου που το καταφέρνει αυτό.

Η Μεγάλη Κυρία έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας ένα γρήγορο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο να το πετύχουν στο 49′.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα χτύπησε στον Όσιμεν, βρέθηκε μπροστά στον Κριστιάνο Ρονάλντο που από θέση βολής μέσα από την μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα πάνω στον Μέρετ που μπλόκαρε σωτήρια. Ο γκολκίπερ των παρτενοπέι κράτησε το μηδέν και στο 57′, όταν ο Κιέζα δοκίμασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να πάει πάνω στον Μέρετ που έδιωξε με υπερένταση.

Οι μπιανκονέρι είχαν νέα σπουδαία ευκαιρία στο 84′, αλλά το σουτ του Κιέζα από το όριο της περιοχής, έφυγε ξυστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας της Νάπολι. Οι παίκτες του Πίρλο «σφυροκοπούσαν» τους Ναπολιτάνους, οι οποίοι είχαν τον «φύλακα άγγελο» τους Μέρετ στα δοκάρια. Ο Ιταλός πορτιέρε είπε όχι αρχικά στο 86′ σε κοντινό πλασέ του Μοράτα, διώχνοντας σε κόρνερ με τα πόδια, ενώ σταμάτησε και την κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 89′, κρατώντας το 1-0 έως το φινάλε.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Μέρετ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Μακσίμοβιτς, Μάριο Ρούι, Μπακαγιόκο, Ζιελίνσκι, Πολιτάνο, Ινσίνιε, Λοσάνο, Οσιμέν.

Γιουβέντους (Αντρεά Πίρλο): Στσέσνι, Κουαδράδο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Ντανίλο, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, Μπερναρντέσκι, Κιέζα, Μοράτα, Ρονάλντο.