Άνετα Παναθηναϊκός και Πανιώνιος, έκαναν την έκπληξη Καλαμάτα και Καβάλα

Για τους πρώτους αγώνες της 5ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδας, μεγάλες νίκες-έκπληξη πέτυχαν η Καλαμάτα και η Καβάλα, ενώ άνετα κέρδισαν Παναθηναϊκός και Πανιώνιος.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα, νικώντας την Παναχαϊκή στην Αγυιά με 1-3. Άνετη νίκη για τους «πράσινους», με τα τέρματα του Μπουζούκη στο 26′, το αυτογκόλ του Μωραϊτη στο 45+1 και του Κουρμπέλη στο 72′, το μόνο που κατάφεραν οι Πατρινοί ήταν να μειώσουν προσωρινά με τον Μωραϊτη στο 64′..

Ο Πανιώνιος κέρδισε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Βόλου με 0-3. Τα γκολ που χάρισαν τη νίκη στους «κυανέρυθρους» σημείωσαν ο Εμμανουηλίδης στο 57ο (με πέναλτι) και στο 88ο λεπτό και ο Οικονομίδης στο 64ο λεπτό. Μετά την εξέλιξη αυτή, αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα ο αγώνας ρεβάνς των δύο ομάδων, που θα διεξαχθεί στις αρχές Δεκεμβρίου στη Νέα Σμύρνη.

Η Καλαμάτα επιβλήθηκε 3-0 της ΑΕΛ στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας. Τα τέρματα που χάρισαν τη νίκη στη «Μαύρη Θύελλα» σημείωσε ο Αλεξόπουλος με χατ τρικ (39΄, 72΄, 90+4′). Η Λάρισα τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Γκόλια με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82ο λεπτό.

Η Καβάλα, ομάδα δύο κατηγοριών κάτω από τον ΟΦΗ, επικράτησε εντός έδρας με 2-0. Ο Κουτσούμπας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 6’ και με τον ίδιο τρόπο ο Παπαδόπουλος, διαμόρφωσε το τελικό σκορ από το 38ο λεπτό.

Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.