Bundesliga: Ανέβηκε στην κορυφή η Ντόρτμουντ, προβλημάτισε η Φρανκφούρτη

Η Ντόρτμουντ νίκησε εύκολα τη Μάιντς και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Φρανκφούρτη ηττήθηκε από τη Χέρτα.

Για την 8η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ νίκησε με 3-1 την Μάιντς, ενώ η Άιντραχτ έχασε εντός έδρας με 2-1 από την Χέρτα Βερολίνου.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Χέρτα 1-2 (Πασιέντζα 78′ – Ρίχτερ 7′, Εκκέλενκαμπ 63′)

Στο Ντόιτσε Μπανκ Παρκ, η Χέρτα απέδρασε με διπλό με αντίπαλο την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 0-2. Για την φιλοξενούμενη άνοιξε το σκορ, ο Ρίχτερ στο 7ο λεπτό και ο Εκκέλενκαμπ στο 63′. Το μόνο που κατάφερε η Άιντραχτ ήταν να μειώσει σε 1-2 με τον Πασιέντζα στο 78′.

Γκρόιτερ Φιρτ – Μπόχουμ 0-1 (Λοσίγια 80′)

Η Μπόχουμ έφυγε με το “διπλό” από το Φιρτ με 0-1 με γκολ του Λοσίγια στο 80ο λεπτό ανεβαίνοντας για πρώτη φορά πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ντόρτμουντ – Μάιντς 3-1 (Ρόις 3′, Χάαλαντ 54′,94′ – Μπούκχαρτ 84′)

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η Ντόρτμουντ καθώς νίκησε με 3-1 τη Μάιντς στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ. Ο Ρόις έδωσε κεφάλι στους Βεστφαλούς και ο Χάαλαντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 54′ έκανε το 2-0 και ο Μπούκχαρτ στο 84′ μείωσε στο 2-1 και ο Χάαλαντ στο 94′ έγραψε το τελικό 3-1

Ουνιόν Βερολίνου – Βόλφσμπουργκ 2-0 (Αβονίγι 47′, Μπέκερ 83′)

Στο Βερολίνο, η Ουνιόν ξεπέρασε το εμπόδιο της Βόλφσμπουργκ με 2-0 χάρη σε τέρματα των Αβονίγι στο 47′ και του Μπέκερ στο 83′.

Φράιμπουργκ – Λειψία 1-1 (Γου 64′ – Φόρσμπεργκ 32′)

Στο Γιουρόπα Πάρκ Στέιντιουμ, Φράιμπουργκ και Λειψία μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο τελικό 1-1. Η Λειψία πήρε κεφάλι στο σκορ με το πέναλτι του Φόρσμπεργκ στο 32′ ενώ η Φράιμπουργκ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Γου στο 64′.