Euro 2024: Αγχώθηκε, αλλά νίκησε την Ουκρανία η Ιταλία, θρίαμβοι για Ισπανία και Βέλγιο

Εύκολες νίκες για Ισπανία και Βέλγιο, ανησύχησε αλλά πήρε το τρίποντο η Ιταλία επί της Ουκρανίας.

Για τα προκριματικά του Euro 2024 η Ιταλία επικράτησε της Ουκρανίας και πλέον βρίσκεται στην δεύτερη θέση του 3ου ομίλου με παιχνίδι λιγότερο, η Ισπανία θριάμβευσε απέναντι στην Κύπρο, ενώ το Βέλγιο δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο ματς με την Εσθονία.

Νίκη με 2-1 και δεύτερη θέση για την Ιταλία επί της Ουκρανίας. Στο 12’ η Ιταλοί προηγήθηκαν όταν ο Κονόπλια γλίστρησε, ο Τζακάνι του έκλεψε την μπάλα αριστερά, έδωσε στην περιοχή στον Φρατέζι που με σουτ έκανε το 1-0.  Οι παίκτες του Σπαλέτι διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα στο 29ο λεπτό.Ύστερα από κάθετη που κόντραρε στα σώματα, η μπάλα έφτασε στον Φρατέζι, ο οποίος με πλασέ σκόραρε για το 2-0. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ντοναρούμα απέκρουσε σουτ του Ντόβμπικ, όμως ο Γιαρμόλενκο πήρε το ριμπάουντ και μείωσε σε 2-1.

Η Ισπανία δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην Κύπρο και κατάφερε να επικρατήσει με 6-0. Το πρώτο γκολ για τη «Φούρια Ρόχα» πέτυχε ο Γκάβι έπειτα από ωραία πάσα του Νίκο Γουίλιαμς (1-0). Ο Γουίλιαμς έδωσε την ασίστ για το δεύτερο γκολ της Ισπανίας, βρίσκοντας τον Μικέλ Μερίνο μέσα στην περιοχή, με τον δεύτερο να σηκώνεται ψηλότερα από όλους και να πετυχαίνει με κεφαλιά το 2-0. Στην επανάληψη, οι Ισπανοί έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους πετυχαίνοντας τρία γκολ σε επτά λεπτά, με τους Χοσέλου (70′), Φεράν Τόρες (73′) και Μπαένα (77′). Το τελικό 6-0 έκανε ο Φεράν Τόρες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Το πρώτο του 6ου ομίλου Βέλγιο υποοδέχθηκε την τελευταία Εσθονία νικώντας με 5-0. Μόλις στο 4ο λεπτό σε εκτέλεση κόρνερ από τα  δεξιά, ο Χέιν έκανε κακή έξοδο και ο Βερτόνχεν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά ανήμερα των 36ων γενεθλίων του 1-0. Λίγο αργότερα, ο Τροσάρ με πολύ δυνατό σουτ από την περιοχή έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Ο Ρομέλο Λουκάκου βρίσκοντας δίχτυα δύο φορές σε τρία λεπτά έγραψε το 4-0, ενώ ο Ντε Κετελαέρε σκόραρε για το τελικό 5-0.

Νίκη εκτός έδρας για τα Σκόπια επί της Μάλτας με 0-2. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Ελμάς και Μάνεβ.

Οι Νορβηγοί δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στη Γεωργία, εππικρατώντας με 2-1. Το σκορ άνοιξε ο σταρ των Νορβηγών, Έρλινγκ Χάαλαντ στο 25’ και ο Έντεγκαρντ στο 33’. Οι Γεωργιανοί μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Ζιζιβάντζε.

Εκτός έδρας τρίποντο για την Αυστρία κόντρα στην Σουηδία με 1-3. Γκρέγκοριτς και Αρναούτοβιτς πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Ραλφ Ράγκνικ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στην εκπνοή του αγώνα όταν ο Χόλμ νίκησε τον Σκλάγκερ.

Η Ελβετία επικράτησε της Ανδόρας (3-0) και παραμένει στην πρώτη θέση του 9ου ομίλου. Τα τέρματα της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ίτεν, Τζάκα και Σακίρι.

Με απίστετο τρόπο το Ισραήλ πήρε τη νίκη απέναντι στη Λευκορωσία (1-0). Ο Κανιτσόφσκι με ωραίο γκολ στο 90+3′ μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Ρουμανία-Κόσοβο (0-0). Το παιχνίδι δεν έχει ολοκληρωθεί διότι Ρουμάνοι ύψωσαν πανό με πολιτικό μήνυμα και ο διαιτητής διέκοψε τον αγώνα.