Serie A: Νίκη για Ρόμα, ασταμάτητη Σασουόλο

Η Ρόμα κέρδισε κατά κράτος τη Φιορεντίνα, ενώ η Σασουόλο “άλωσε” το Σαν Πάολο και τη Νάπολι, παραμένοντας αήττητη.

Η Ρόμα πήρε την νίκη με 2-0 στο ντέρμπι με τη Φιορεντίνα στο Ολίμπικο, για την 6η αγωνιστική της Serie A. Οι Τζιαλορόσι είναι στην 7η θέση με 11 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Φλωρεντίας βρίσκεται 11η με 7 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Σπινατσόλα στο 12ο λεπτό. Μετά από μπαλιά του Μιράντε, ο Ιταλός επιθετικός πήρε την μπάλα, έκανε μια κούρσα από τον χώρο του κέντρου και με πλασέ νίκησε τον Ντραγκόφσκι.

Το 2-0 όπου ήταν και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πέδρο στο 70ο λεπτό. Οι Τζιαλορόσι βγήκαν στην κόντρα, ο Τζέκο πάσαρε για τον Πέδρο, που σε κενή εστία σκόραρε το τρίτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Οι «βιόλα» τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μαρτίνεζ Κουάρτα, για μαρκάρισμα πάνω στον Ντζέκο.

Την ίδια ώρα στη Νάπολι, η Σασουόλο «πάτησε» την ομάδα του Γκατούζο. Η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου, που μπήκε ως αλλαγή στο 81ο λεπτό, έφυγε με το «διπλό» με σκορ 0-2, συνεχίζοντας το αήττητο.

Βασικός ο Κώστας Μανωλάς για τη Νάπολι. Το 0-1 πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο Λοκατέλι στο 59ο λεπτό. Το τελικό 0-2 στην μεγάλη νίκη της Σασουόλο, διαμόρφωσε ο Μαξίμ Λόπεζ στο 95ο λεπτό.

Η Σασουόλο βρίσκεται στην δεύτερη θέση με 14 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Μίλαν. Η Νάπολι γνώρισε την δεύτερη της ήττα στο πρωτάθλημα και είναι στην 5η θέση με 11 βαθμούς.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο 31 Οκτωβρίου

Κροτόνε – Αταλάντα 1-2 (40′ Σίμι / 26′, 38′ Μουριέλ)

Ίντερ – Πάρμα 2-2 (64′ Μπρόζοβιτς, 90+2′ Πέρισιτς / 46′, 62′ Ζερβινιό)

Μπολόνια – Κάλιαρι 3-2 (45′, 56′ Μπάροου, 52′ Σοριάνο / 15′ Πέδρο, 47′ Σιμεόνε)

Κυριακή 1 Νοεμβρίου

Ουντινέζε – Μίλαν 1-2 (48′ Ντε Πολ / 18′ Κεσιέ, 83′ Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς)

Σπέτσια – Γιουβέντους 1-4 (32′ Πομπεγκά / 14′ Άλβαρο Μοράτα, 59′, 76′ πεν. Κριστιάνο Ρονάλντο, 67′ Ραμπιό)

Τορίνο – Λάτσιο 3-4 (19′ Μπρέμερ, 24′ πεν. Μπελότι, 87′ Λούκιτς / 15′ Περέιρα, 49′ Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, 90+5′ πεν. Ιμόμππιλε, 90+8′ Καϊσέδο)

Νάπολι – Σασουόλο 0-2 (59′ πεν. Λοκατέλι, 90+5′ Μαξίμ Λόπεζ)

Ρόμα – Φιορεντίνα 2-0 (12′ Σπινατσόλα, 70′ Πέδρο)