Serie A: Πάρτι γενεθλίων με Ρονάλντο για τη Γιουβέντους

Με «τεσσάρα» γιόρτασε τα 123α γενέθλια της η Γιουβέντους, κόντρα στην Σπέτσια.

Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε τα 123α γενέθλια της από την ίδρυση της η Γιουβέντους, που νίκησε με 4-1 τη Σπέτσια, στο «Αλμπέρτο Πίκο» της Τσεζένα, που χρησιμοποιεί σαν έδρα, για την 6η αγωνιστική της Serie A.

Η Γιουβέντους έφτασε τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ έχει και ισάριθμες ισοπαλίες, μένοντας αήττητη. Οι Μπιανκονέρι έχουν 12 βαθμούς και βρίσκονται έστω και προσωρινά στη 2η θέση. Από την πλευρά της νεοφώτιστης Σπέτσια, η ομάδα του Βινσέντσο βρίσκεται στην 16η θέση με 5 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Γιουβέντους κόντρα στην Σπέτσια, στην ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων. Στις προηγούμενες έξι αναμετρήσεις τους από το μακρινό 1921 έως και την πιο πρόσφατη το 2007 η Σπέτσια έχει δύο νίκες, ενώ τέσσερα ματς έχουν λήξει χωρίς νικητή.

Στον αγώνα, το τέρμα που άνοιξε το σκορ και έβαλε μπροστά την Γιουβέντους πέτυχε ο Άλβαρο Μοράτα στο 14ο λεπτό. Ο Ντανίλο έβγαλε υπέροχα τον ΜακΚένι τετ α τετ με τον Προβεντέλ, με τον Αμερικανό να μην τελειώνει μόνος του την φάση, αλλά να σερβίρει στον Άλβαρο Μοράτα που σε κενή εστία πέτυχε το δεύτερο του τέρμα στην Serie A.

Ο Ισπανός φορ σκόραρε και πάλι στο 24′, αλλά η «κατάρα των οφσάιντ» που τον κυνηγά στάθηκε εμπόδιο στην εγκυρότητα του τέρματος. Καθώς μετά από χρήση του VAR, ο Ροσάριο Άμπισο ακύρωσε το τέρμα για οφσάιντ.

Η Σπέτσια στην συνέχεια ανέβασε ρυθμό και έφτασε στην ισοφάριση στο 32ο λεπτό, με σκόρερ τον Πομπεγκά. Ο Μπαρτολομέι μπήκε από τα δεξιά με την μπάλα, έδωσε στον Πομπεγκά που με πλασέ από το όριο της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον Μπουφόν, για το 1-1.

Ο Μοράτα είχε μεγάλη ευκαιρία να στείλε με προβάδισμα την Γηραιά Κυρία στα αποδυτήρια, αλλά το πλασέ του έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Τσάμποτ, στο 43′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πίρλο πέρασε τον Κριστιάνο Ρονάλντο στον αγωνιστικό χώρο, αντί του Πάολο Ντιμπάλα στο 56′ στην επιστροφή του Πορτογάλου μετά από απουσία σχεδόν τριών βδομάδων. Ο σούπερ σταρ των Μπιανκονέρι χρειάστηκε τρία λεπτά για να σκοράρει και να δώσει και πάλι προβάδισμα στην εορτάζουν Γιουβέντους.

Ο Ρονάλντο έκανε πανέμορφη κίνηση ανάμεσα από τα δύο στόπερ της Σπέτσια. Ο Μοράτα τον βρήκε με μια κάθετη μπάλα, βγάζοντας τον τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, με τον Πορτογάλο να τον περνά και να πλασάρει σε κενή εστία για το 1-2 (59′).

Η ομάδα του Πίρλο βρήκε και τρίτο τέρμα, με παίκτη που προήλθε και πάλι από τον πάγκο. Στο 67′ ο Κιέζα βρήκε με ψηλή μπαλιά τον Ραμπιό στον κενό χώρο. Ο Γάλλος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, πέρασε και έναν αμυντικό και νίκησε τον Προβαντέλ από κοντά για το 1-3.

Το κερασάκι στην τούρτα της Γιουβέντους έβαλε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Κριστιάνο Ρονάλντο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 76ο λεπτό (1-4).

Σπέτσια (Ιταλιάνο Βινσέντσο): Προβεντέλ, Φερέρ, Τέρζι (88′ Ισμαΐλι), Τσάμποτ (74′ Ντελ’ Όρκο) Μαρτσίτσα, Πομπεγκά (74′ Έστεβεζ), Ρίκι, Μπαρτολομέι, Αγκουντέλο Αρμπίλα (46′ Ντανιέλε Βέρντε), Γκιασί (73′ Φαρίας), Ενζολά.

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Μπουφόν, Ντεμιράλ, Μπονούτσι (77′ Φραμπότα), Ντανίλο, ΜακΚένι, Αρτούρ, Μπεντανκούρ, Κουαδράδο (78′ Κουλουσέφσκι), Κιέζα, Πάολο Ντιμπάλα, Άλβαρο Μοράτα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Σάββατο 31 Οκτωβρίου

Κροτόνε – Αταλάντα 1-2 (40′ Σίμι / 26′, 38′ Μουριέλ)

Ίντερ – Πάρμα 2-2 (64′ Μπρόζοβιτς, 90+2′ Πέρισιτς / 46′, 62′ Ζερβινιό)

Μπολόνια – Κάλιαρι 3-2 (45′, 56′ Μπάροου, 52′ Σοριάνο / 15′ Πέδρο, 47′ Σιμεόνε)

Κυριακή 1 Νοεμβρίου

Ουντινέζε – Μίλαν 1-2 (48′ Ντε Πολ / 18′ Κεσιέ, 83′ Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς)

Σπέτσια – Γιουβέντους 1-4 (32′ Πομπεγκά / 14′ Άλβαρο Μοράτα, 59′, 76′ πεν. Κριστιάνο Ρονάλντο, 67′ Ραμπιό)

Τορίνο – Λάτσιο 3-4 (19′ Μπρέμερ, 24′ πεν. Μπελότι, 87′ Λούκιτς / 15′ Περέιρα, 49′ Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, 90+5′ πεν. Ιμόμππιλε, 90+8′ Καϊσέδο)