Ισόπαλες Σάλκε και Λεβερκούζεν, νίκη παραμονής για Άουγκσμπουργκ

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Σάλκε και Μπάγερ Λεβερκούζεν με 1-1. Μεγάλο διπλό παραμονής έκανε η Άουγκσμπουργκ με 1-0, στην έδρα της Μάιντζ, για την 31η αγωνιστική της Bundesliga.

ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ 4ΑΔΑ Η ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Παρόλο που προηγήθηκε η Σάλκε δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της, για ακόμη ένα παιχνίδι, μένοντας στο 1-1 με την Λεβερκούζεν. Οι “Βασιλικοί Μπλε” αγνοούν την νίκη εδώ και 13 αγωνιστικές πλέον.

Τελευταίο τρίποντο για την ομάδα του Βάγκνερ ήταν πριν 5 μήνες, κόντρα στην Γκλάντμπαχ με 2-0.

Στον αγώνα η σημαντικότερη στιγμή του ημιχρόνου ήταν στο 40ο λεπτό, όταν οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Λούκας Αλάριο. Ωστόσο, επόπτης και διαιτητής είχαν άλλη άποψη, ακυρώνοντας το τέρμα για οφσάιντ.

Το γκολ που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση, πέτυχε ο Καλιγκιούρι στο 51ο λεπτό. Στο 48ο λεπτό ο διαιτητής με την βοήθεια του VAR, καταλόγισε πέναλτι. Ο Γερμανός μέσος της Σάλκε ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0.

Στο 81′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Ο Βέντελ πήρε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά. Στην συνέχεια σέντραρε στην καρδιά της περιοχής με στόχο τον Παολίνιο, όμως στην προσπάθεια του να κόψει την μπάλα ο αμυντικός της Σάλκε, Μιράντα, την έστειλε στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του.

Κίτρινες: Κάμπακ 9′, Μιράντα 35′, Καλιγκιούρι 60′, ΜακΚένι 61′ / Αλάριο 60′

Σάλκε (Βάγκνερ): Νούμπελ, Μιράντα, Κένι, Οτσίπκα, Κάμπακ, ΜακΚένι, Μπούγελαμπ (88′ Μεκάν), Σοπφ, Καλιγκιούρι (88′ Χόφμαν), Μποζντογκάν (68′ Μπέκερ), Κουτούκου (73′ Γκρέγκοριτς).

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Μπος): Χράντετσκι, Βέντελ, Ταπσόμπα, Μπέντερ, Βέισερ, Ντεμιρμπάι (74′ Παολίνιο), Αρανγκουίζ (85′ Μπαουμγκαρτλίνγκερ), Αμίρι (70′ Σινγκράβεν), Ντιαμπί, Χάβερτς (70′ Βόλαντ), Λούκας Αλάριο.

ΓΚΟΛ ΑΠΟ ΤΑ ΑΠΟΔΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΝΙΚΗ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Άουγκσμπουργκ, ώστε να φύγει με την νίκη από την έδρα της Μάιντζ. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πολυπόθητο τέρμα και με σκορ 1-0, πήραν τους βαθμούς της νίκης στην έδρα της Μάιντζ.

Μετά από κεφαλιά-σέντρα του Γκρουέζο, ο Νίντερλεχνερ έπιασε ένα γυριστό σουτ και σκόραρε, στα 43 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια οι παίκτες των δύο ομάδων πάγωσαν, όταν στο 16ο λεπτό τραυματίστηκε ο Αβονίγι. Ο Νιγηριανός επιθετικός της Μάιντζ, συγκρούστηκε στον αέρα με τον Φέλιξ Ουντουοτσάι της Άουγκσμπουργκ, χάνοντας για λίγα δευτερόλεπτα τις αισθήσεις του. Αφού αποχώρησε με φορείο, διακομίσθηκε σε νοσοκομείο της γερμανικής πόλης για να υποβληθεί σε εξετάσεις.

Το τέρμα του Νίντερλεχνερ ήταν αρκετό, με την Άουγκσμπουργκ να παίρνει μια μεγάλης σημασίας νίκη, στην μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Κίτρινες: Μαρτίνς 41′, Φερνάντες 90+3′ / Ουντουοκάι 45′, Γκρουέζο 45+2′, Σαρενρέν Μπαζί 62′, Φράμπεργκερ 68′

Μάιντζ: Μίλερ, Μουενέ (46′ Μπάκου), Νιακάτε, Τζέρι Σεντ Τζαστ, Μπροσίνσκι, Λάτζα (76′ Φερνάντες), Μαρτίνς (65′ Μποέτιους), Αβονίγι (23′ Ονισίβο), Εζτουνάλι (76′ Σάλαϊ), Κουαϊσόν, Ματέτα.

Άουγκσμπουργκ: Λουτ, Μαξ, Ουντουοκάι, Φράμπεργκερ (70′ Γιεντβάι), Γκάουβελγιου, Γκρουέζο (78′ Όξφορντ), Κεντίρα, Σαρενρέν Μπαζί (64′ Χαν), Ρίχτερ (62′ Φινμπόγκαρσον), Βάργκας, Νίντερλεχνερ (70′ Λόουεν).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 31ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 12 Ιουνίου

Χόφενχαϊμ – Λειψία 0-2 (9′, 11′ Ντάνι Όλμο)

Σάββατο 13 Ιουνίου

Κολονία – Ουνιόν 1-2 (90+2′ Κόρδοβα / 39′ Φρίντριχ, 67′ Γκέντνερ)

Χέρτα – Άιντραχτ 1-4 (24′ Πιάτεκ / 51′ Ντοστ, 65′, 86′ Άντρε Σίλβα, 69′ Εντικά)

Πάντερμπορν – Βέρντερ 1-5 (66′ Μίχελ / 20′, 39′ Κλάαζεν, 35′ Οζάκο, 60′ Έγκεσταϊν, 90+2′ Φίλκριγκ)

Βόλφσμπουργκ – Φράιμπουργκ 2-2 (14′, 26′ Βέγκχορστ / 43′, 46′ Χέλερ)

Μπάγερν – Γκλάντμπαχ 2-1 (26′ Ζίρκζεε, 86′ Γκορέτσκα / 37′ Παβάρ (αυτ.))