BCL: Μοναδικό διπλό η Μπoύργος, 1/2 για τις ελληνικές ομάδες

Στα πρώτα παιχνίδια της φάσης των “16”, οι 7 από τις 8 έδρες δεν έμειναν “αλώβητες”, με μοναδικό “διπλό” αυτό της Μπούργος κόντρα στη Σάσαρι.

Η ΑΕΚ πήρε μία αρκετά σημαντική νίκη, παρά την κακή της απόδοση στα 30 πρώτα αγωνιστικά λεπτά, ενώ το Περιστέρι δέχθηκε την ήττα από την Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Αναλυτικότερα οι αγώνες:

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι η Νίμπουρκ φιλοξένησε την Μπαντίρμα στην Τσεχία και με εξαιρετικό μπάσκετ κατάφερε να κάνει με άνετο τρόπο το 1-0 στην σειρά με 92-70, καθώς οι νικητές πέτυχαν 56 πόντους από το ημίχρονο και να “καθάρισαν” από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίοι των γηπεδούχων ήταν ο Χρούμπαν με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μπόχατσικ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν ο Χέιζερ με 17 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα και ο Σενγκούν με 16 πόντους, 4 μπλοκ και 2 ριμπάουντ.

Η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη υποδέχθηκε στην έδρα της την ανταγωνιστική Οστάνδη και με το δίδυμο Χουέρτας – Σερμαντίνι κέρδισε με 85-75. Οι Ισπανοί έκαναν το 1-0 στην σειρά και απέδειξαν πως “κοιτάνε” ψηλά στη διοργάνωση.

Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας είχε 19 πόντους, 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Σερμαντίνι 25 πόντους 9/13 δίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Τέλος, ο Γιώργος Μπόγρης σε 12 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους με 1/2 δίποντα, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ. Για τους Βέλγους διακρίθηκε ο Ντέσιρον με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Σβαρτζ με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι που ταξίδεψε στο Ισραήλ για το πρώτο παιχνίδι με την Χάποελ Ιερουσαλήμ ηττήθηκε με 91-78.

Αναλυτικά ο αγώνας εδώ.

Η ΑΕΚ που φιλοξένησε στο ΟΑΚΑ την ανταγωνιστική Βόννη κατάφερε να πάρει στο τέταρτο δεκάλεπτο μία “χρυσή” νίκη με 92-85.

Η Σαν Πάμπλο Μπούργος ξεχώρισε, καθώς έγινε η μοναδική ομάδα που έκανε break στο πρώτο ματς με 84-81 μέσα στην Ιταλία κόντρα στην Σάσαρι, έχοντας σε τεράστιο βράδυ τον Μπενίτε με 30 πόντους και 7/10 τρίποντα.

Η Τουρκ Τέλεκομ του Κάιλ Ουίλτζερ πήρε τη νίκη με 89-78 κόντρα στην Μπεσίκτας στον τούρκικο “εμφύλιο”.

Ο πρώην παίκτη του Ολυμπιακού είχε 9 πόντους με 4/11 σουτ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Κάμπελ έκανε τη διαφορά έχοντας 27 πόντους (9/13 σουτ) και 8 ασίστ.

Η Ντιζόν έκανε το πρώτο βήμα κόντρα στη Νίζνι, καθώς επικράτησε με 88-73, φτάνοντας έτσι στο πολυπόθητο 1-0.

Για την Ντιζόν ξεχώρισε ο Χόλστον, ο οποίος με 21 πόντους, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, έδωσε το έναυσμα στην ομάδα του να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη.

Τέλος, η Σαραγόσα πανηγύρισε και αυτή εντός έδρας νίκη, καθώς επικράτησε της Λιετκαμπέλις με 76-67. Οι Ισπανοί πλέον έχουν κάνει το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Για την Σαραγόσα που έπαιξε απολαυστική άμυνα, κορυφαίοι ήταν ο Σίλεϊ και ο Ένις, καθώς σκόραραν ο καθένας από 14 πόντους.

*η διαδικασία των playoffs στο Basketball Champions League από την σεζόν 2019/20 έχει αλλάξει καθώς η πρόκριση θα κρίνεται σε σειρές best of three.