Πήρε εκδίκηση η Τσέλσι, γκέλα για τη Σίτι

Μετά τον χαμένο τελικό στο Κύπελλο, η Τσέλσι βγήκε νικήτρια στο πρωτάθλημα, επικρατώντας της Λέστερ στο Λονδίνο και ανέβηκε στην 3η θέση, έχασε από τη Μπράιτον η Σίτι.

Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο και η Τσέλσι επικράτησε της Λέστερ το βράδυ τρία 24ωρα μετά την απώλεια του Κυπέλλου Αγγλίας με την ήττα της με 0-1 στο “Γουέμπλεϊ”, η ομάδα του Τόμας Τούχελ επιβλήθηκε 2-1 εκείνης του Μπρένταν Ρότζερς, στο ματς της 37ης αγωνιστικής της Premier League.

Πλέον είναι το φαβορί για να αγωνιστεί στο Champions League της νέας σεζόν μέσω της εισόδου της στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Στο 47ο λεπτό όταν μετά από ένα κόρνερ η άμυνα της Λέστερ δεν μπόρεσε να απομακρύνει και η μπάλα κατέληξε στον Ρούντιγκερ, ο οποίος ουσιαστικά μπροστά στην γραμμή, έκανε το 1-0. Ενώ πριν είχαν ακυρωθεί δύο γκολ του Βέρνερ μετά την χρήση VAR.

Ο Ζορζίνιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το 2-0 στο 67’ ενώ στο 77’ το μόνο που κατάφερε να κάνει η Λέστερ ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Ιχεανάτσο.

Τσέλσι: Μεντί, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα (88′ Ζουμά), Καντέ (32′ Κόβατσιτς), Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Πούλισιτς, Μάουντ, Βέρνερ (90′ Ζιρού)

Λέστερ: Σμάιχελ, Καστάν, Φοφανά, Σογιουντσού, Ολμπράιτον (67′ Περέιρα),Τίλεμανς, Εντιντί, Τόμας, Πέρεθ, Μάντισον (60′ Ιχεανάτσο), Βάρντι

Μπράιτον- Μάντσεστερ Σίτι 3-2

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο αποχαιρέτησε το κοινό της για τη φετινή Πρέμιερ Λιγκ η Μπράτον καθώς στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της για αυτή τη σεζόν υπέταξε με 3-2 την Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά, με τον Γκιουντογκάν να παίρνει την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαχρέζ και να κάνει το 1-0 με το 13ο φετινό γκολ του στο πρωτάθλημα.

Στο 10ο λεπτό ο Ζοάο Κανσέλο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες από το 10ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν πάντως το προβάδισμα ως το φινάλε του ημιχρόνου και στο 48′ να βρίσκουν και δεύτερο γκολ με σκόρερ τον Φόντεν έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια.

Η Μπράιτον ωστόσο άσκησε πίεση στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας παίκτη παραπάνω και όχι μόνο κυριάρχησε αλλά έφτασε και σε μία τεράστια ανατροπή. Ο Τροσάρ στο 50′ απάντησε άμεσα στο γκολ του Φόντεν μέσα από φανταστική ενέργεια που χόρεψε την άμυνα των πολιτών, ενώ οι Γουέμπεστερ και Μπερν σκόραραν μέσα σε ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο (72′ 76′) και έφεραν τα πάνω-κάτω, χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη γοήτρου στην ομάδα του Γκρέιαμ Πότερ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- Φούλαμ 1-1

Το ματς στο “Ολντ Τράφορντ” είχε το χαρακτήρα γιορτής, καθώς μετά από 14 μήνες υποδέχθηκε φιλάθλους, ωστόσο αν και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ της Φούλαμ με τον Καβάνι στο 15′, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο 76′ από τον Μπράιαν, με το 1-1 να μένει ως το τέλος και να συνιστά την τρίτη διαδοχική εντός έδρας απώλεια βαθμών για τους “κόκκινους διαβόλους” μετά από τις ήττες από Λέστερ και Λίβερπουλ την περασμένη εβδομάδα.

Σαουθάμπτον- Λιντς 0-2

Στο «Σεντ Μέρις», η Λιντς με γκολ του Μπάμφορντ στο 73ο λεπτό και του Ρόμπερτς επικράτησε με 2-0 της Σαουθάμπτον, βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο τη βαθμολογική της θέση.