Serie A: Ανέβηκε 3η η Γιουβέντους στο -5 από την κορυφή

Η Γιουβέντους νίκησε την Ρόμα και ανέβηκε στην 3η θέση της Serie A.

Στο μεγάλο παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής στην Serie A, η Γιουβέντους πήρε την νίκη με 2-0 στο Τορίνο, κόντρα στην Ρόμα.

Η Μεγάλη Κυρία ξεπέρασε τους Τζιαλορόσι και ανέβηκε στην 3η θέση με 42 βαθμούς, δύο πάνω από την Ρόμα, 4 κάτω από Μίλαν και 5 από την πρώτη Ίντερ. Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο μέτρα 5 συνεχόμενες νίκες, σε πρωτάθλημα, κύπελλο και Σούπερ Καπ Ιταλίας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες είχαν φάσεις, με την Γιουβέντους να βρίσκει γκολ και να έχει και δοκάρι.

Η Ρόμα μπήκε καλύτερα, ωστόσο η Γιούβε ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ. Στο 13′ ο Κριστιάνο Ρονάλντο με αριστερό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής βρήκε δίχτυα για 16η φορά στο φετινό πρωτάθλημα, κάνοντας το 1-0.

Οι μπιανκονέρι είχαν και δοκάρι στο 22ο λεπτό με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ, μετά από σουτ εντός μεγάλης περιοχής. Οι Ρωμαίοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφερναν.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Ρόμα ανέβασε ρυθμό, πίεσε αρκετά, ώστε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, αλλά αντίθετα στο 69′ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Κουλουσέφσκι έκανε ένα γύρισμα από τα δεξιά. Ο Ιμπάνιες όμως στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας τους, κάνοντας το 2-0.

Η καλύτερες στιγμές για την φιλοξενούμενη Ρόμα ήταν ένα σουτ του Σπινατσόλα στο 81′ το οποίο κατέληξε άουτ και ένα σουτ του Πέρες, το οποίο δεν δυσκόλεψε καθόλου τον Σέζνι. Έτσι το 2-0 έμεινε ως το τέλος.

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Άλεξ Σάντρο, ΜακΚένι, Αρτούρ, Ραμπιό, Κιέζα, Μοράτα, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ρόμα: Λόπεθ, Μαντσίνι, Κουμπούλα, Ιμπάνιες, Κάρσντορπ, Βιγιάρ, Κριστάντε, Βερτού, Σπινατσόλα, Μαγιοράλ, Μικιταριάν.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 05/02

Φιορεντίνα – Ίντερ 0-2 (31′ Μπαρέλα, 52′ Πέρισιτς)

Σάββατο 06/02

Αταλάντα – Τορίνο 3-3 (14′ Ίλιτσιτς, 19′ Γκόσενς, 21′ Μουριέλ – 42′ Μπελότι, 45’+1′ Μπρέμερ, 84′ Μπονατσόλι)

Σασουόλο – Σπέτσια 1-2 (25′ Καπούτο – 39′ Έρλικ, 78′ Γκιάσι)

Γιουβέντους-Ρόμα 2-0 (13′ Ρονάλντο, 70′ αυτ. Ιμπάνιες)

21:45 Τζένοα-Νάπολι