Μίλαν-Ρόμα: Ματσάρα χωρίς νικητή στο Μιλάνο

Σε ένα απίθανο ματς στο Σαν Σίρο η Μίλαν προηγήθηκε τρεις φορές, αλλά η Ρόμα αποδείχθηκε “σκληρό καρύδι”, φεύγοντας με την ισοπαλία. Οι “Τζιαλορόσι” είναι η πρώτη ομάδα που έκοψαν βαθμούς από τους “ροσονέρι”, μετά από 5 αγωνιστικές της Serie A.

Ντέρμπι με τα όλα του στο Μιλάνο, με την Ρόμα να φεύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Μίλαν, μετά το εντυπωσιακό 3-3, στο παιχνίδι που έκλεισε την 5η αγωνιστική στο ιταλικό πρωτάθλημα. Φοβερός ακόμη και στα 39 του ο Ιμπραχίμοβιτς, πέτυχε δύο γκολ και είναι πρώτος σκόρερ της Serie A με έξι τέρματα.

Οι Τζιαλορόσι είναι οι πρώτοι που έκοψαν βαθμούς στην ομάδα του Πιόλι, η οποία μετρούσε 4 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Η Μίλαν βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 13 βαθμούς, ενώ από την άλλη η Ρόμα βρίσκεται 9η με 8 βαθμούς.

Με το καλησπέρα στην αναμέτρηση η Μίλαν άνοιξε το σκορ. Ωραία ανάπτυξη από τους ροσονέρι, ο Λεάο πήρε την μπάλα, έκανε την κούρσα και πέρασε μια υπέροχη μπαλιά για τον Ιμπραϊμοβιτς, που τσίμπησε την μπάλα προ του Μιράντε κάνοντας το 1-0, στο 2′.

Η Ρόμα δεν άργησε πολύ και βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει. Ο Πελεγκρίνι εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Ταταρουσάνου έκανε μια πολύ κακή έξοδο και ο Τζέκο με κεφαλιά σε κενή εστία έκανε το 1-1, στο 14ο λεπτό.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι, σε κεφαλιά του Κιάερ, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Τσαλχάνογλου. Στο 31′ ήταν η σειρά της Ρόμα να απειλήσει, με τον Ταταρουσάνου να λέει διπλό όχι σε σουτ των Ιμπάνιεθ και Πελεγκρίνι.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο η Μίλαν πήρε νέο προβάδισμα στο 47ο λεπτό. Ο Λεάο πήρε την μπάλα στο αριστερό άκρο, έκανε μια κούρσα, στην συνέχεια γύρισε την μπάλα στην περιοχή, εκεί όπου ήταν ο Σαλεμάκερς και με άψογο πλασέ έκανε το 2-1.

Η Ρόμα έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 52′, αλλά το πλασέ του Έντιν Τζέκο μέσα από την περιοχή κατέληξε άουτ. Στο 69′ ωστόσο, οι Τζιαλορόσι κέρδισαν πέναλτι, καθώς ο Μπενασέρ ανέτρεψε τον Πέδρο. Ο Βερετούτ ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε, κάνοντας το 2-2 (71′).

Στο 78′ ήταν η σειρά της Μίλαν να κερδίσει πέναλτι. Απρόσεκτο μαρκάρισμα από τον Μαντσίνι που ανέτρεψε τον Τσαλχάνογλου. Ο Ιμπραϊμοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε δίνοντας για ακόμη μια φορά προβάδισμα στην ομάδα του (3-2) στο 79′.

Η ομάδα του Φονσένκα φάνηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και στο 84′ ισοφάρισε. Ο Ζλάταν προσπάθησε να απομακρύνει ανεπιτυχώς στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ. Έτσι όπως έβαλε το πόδι του, ο Σουηδός έδωσε πάσα στον Κουμπούλα, ο οποίος με προβολή διαμόρφωσε το 3-3.

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (90+6′) η Μίλαν είχε μοναδική ευκαιρία να κλέψει το ματς, καθώς ο Ρομανιόλι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Μίλαν (Πιόλι): Ταταρουσάνου, Καλάμπρια, Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντές, Μπενασέρ, Κεσιέ, Σαλεμάκερς (73′ Κρούνιτς), Τσαλχάνογλου, Λεάο (73′ Καστιγιέχο), Ιμπραχίμοβιτς.

Ρόμα (Φονσένκα): Μιράντε, Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Κουμπούλα, Κάρσντοπ (66′ Μπρούνο Πέρες), Πελεγκρίνι (76′ Κριστάντε), Βερετούτ (86′ Βίλαρ ντελ Φράιλερ), Σπινατσόλα, Μκιταριάν, Πέδρο, Τζέκο.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

Σασουόλο – Τορίνο 3-3 (71′ Τζούρισιτς, 84′ Κίρικες, 86′ Καπούτο / 33′ Λινέτι, 78′ Μπελότι, 79′ Λούκιτς)

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

Αταλάντα – Σαμπντόρια 1-3 (80′ πεν. Ζαπάτα / 13′ Κουαγιαρέλα, 59′ Θόρσμπι, 92′ Γιάνκο)

Τζένοα – Ίντερ 0-2 (64′ Λουκάκου, 79′ Ντ’ Αμπρόσιο)

Λάτσιο – Μπολόνια 2-1 (54΄ Αλμπέρτο, 77΄ Ιμπόμπιλε – 90’+2′ Ντε Σιλβέστρι)

Κυριακή 25 Οκτωβρίου

Κάλιαρι – Κροτόνε 4-2 (25′ Λυκογιάννης, 35′ Σιμεόνε, 45′ Σοτίλ, 84′ Πέδρο / 21′ Μεσίας, 43′ Μολίνα)

Μπενεβέντο – Νάπολι 1-2 (30′ Ρομπέρτο Ινσίνιε / 60′ Λορένζο Ινσίνιε, 67′ Πετάνια)

Πάρμα – Σπέτσια 2-2 (34′ Γκαγλιόλο, 90+2′ Κούκα / 28′ Τσάμποτ, 31′ Αγκουντέλο)

Φιορεντίνα – Ουντινέζε 3-2 (11′, 52′ Καστροβίλι, 21′ Μιλένκοβιτς / 43′, 86′ Οκάκα)

Γιουβέντους – Βερόνα 1-1 (78′ Κουλουσέφσκι / 60′ Φαβίλι)

Δευτέρα 26 Οκτωβρίου

Μίλαν – Ρόμα 3-3 (2′, 79′ πεν. Ιμπραχίμοβιτς, 47′ Σαλεμάκερς / 14′ Τζέκο, 71′ πεν. Βερετούτ, 84′ Κουμπούλα)