Serie A: Νίκες με σβηστές μηχανές για Ρόμα και Νάπολι

Εντός έδρας τρίποντα για Ρόμα και Νάπολι απέναντι σε Βερόνα και Πάρμα, αντίστοιχα

Στο “Ολίμπικο” η Ρόμα πέτυχε ακόμη μια εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα, με 3-1 απέναντι στην Ελλάς Βερόνα, για την 20η αγωνιστική της Serie A. Οι τζιαλορόσι σκαρφάλωσαν στην 3η θέση της βαθμολογίας με 40 πόντους και απέχουν έναν πόντο πάνω από την Γιουβέντους, ενώ η 2η Ίντερ έχει τέσσερις πόντους περισσότερους. Στην 9η θέση η Βερόνα, παραμένει στους 30 πόντους.

Η Ρόμα καθάρισε από το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης την νίκη. Οι τζιαλορόσι άνοιξαν το σκορ στο 20′ με κεφαλιά του Μαντσίνι. Το 2-0 έκανε στο 22′ ο Μικιταριάν με σουτ, ενώ το 3-0 έγραψε ο Μαγιοράλ με κοντινό πλασέ στο 30′. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα. Η Ρόμα ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι, η Ελλάς κατάφερε απλά να μείωσε σε 3-1 με γκολ του Κόλεϊ στο 62′.

Ρόμα: Λόπεθ, Ιμπάνιεθ, Σμόλινγκ (12′ Κούμπουλα), Μαντσίνι, Σπινατσόλα, Βερετούτ (86′ Ντιαβαρά), Βιλάρ (71′ Κρισάντε), Κάρσντορπ (86′ Μ. Πέρεθ), Μικιταριάν, Πελεγκρίνι, Μαγιοράλ (86′ Κ. Πέρεθ)

Βερόνα: Σιλβέστρι, Νταβίντοβιτς, Γκίντερ, Σεκερίνι (80′ Ουντόγκιε), Φαραόνι (57′ Ντιμάρκο), Ταμέζε, Ίλιτς (56′ Μπέσα), Λάζοβιτς, Μπαράκ, Ζακάνι (57′ Κόλεϊ), Κάλινιτς (46′ Λαζάνια)

ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ Η ΝΑΠΟΛΙ

Η Νάπολι του Κώστα Μανωλά πήρε την νίκη με 1-0 κόντρα στην Πάρμα, στο “Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα” και έφτασε τους 37 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την Λάτσιο στην 5η θέση. Αντ’ αυτού η Πάρμα παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού με 12 βαθμούς.

Να σημειωθεί ότι ο Βασίλης Ζαγαρίτης βρέθηκε για πρώτη φορά στην αποστολή της Πάρμα και παρακολούθησε το παιχνίδι από τον πάγκο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ναπολιτάνοι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και το έδειξαν με το γκολ του Έλμας στο 32′ που έκανε το 1-0. Σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και κόντρα στην Σπέτσια για το κύπελλο, η ομάδα του Γκαντούζο έριξε ρυθμούς, αλλά αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκε η Πάρμα. Αντιθέτως ο Πολιτάνο στο 82′ “σφράγισε” την νίκη, κάνοντας το 2-0.

Νάπολι: Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρούι (77′ Χισάι), Ελμάς (77′ Μακσίμοβιτς), Ντέμε, Ζιελίνσκι (70′ Μπακαγιόκο), Λοσάνο, Πετάνια (62′ Πολιτάνο), Ινσίνιε.

Πάρμα: Σέπε, Κόντι, Οσόριο, Γκαλιόλο, Πετσέλα (79′ Μπούσι), Γκράσι (46′ Ερνάνι), Μπρούγκμαν (90′ Μαν), Κούρτιτς (81′ Τσιπριέν), Κούτσκα, Κορνέλιους, Ζερβίνιο.